Zdrowie psychiczne

Jaka jest różnica między psychologiem a psychoterapeutą, czyli do kogo udać się po pomoc?

Problemy psychiczne o różnym nasileniu może mieć nawet 6 mln Polaków, z czego niespełna 1,6 mln korzysta ze specjalistycznej pomocy psychoterapeutów, psychiatrów i psychologów. Wydaje się, że w porównaniu do skali problemu i narastającego kryzysu psychicznego społeczeństwa, liczba osób korzystająca z różnych form terapii jest niewielka. Jednak biorąc pod uwagę dane historyczne, z pomocy ma odwagę skorzystać coraz więcej osób cierpiących psychicznie. „Odwagę” — to bardzo adekwatne słowo, ponieważ w niektórych środowiskach pomoc psychiczna jest nadal tematem tabu i powodem do wstydu. Tym artykułem staramy się nieco przybliżyć profesję psychologa i psychoterapeuty, wyjaśniając, czym dokładnie każdy z nich się zajmuje i, jak może Ci pomóc.

Kim jest psycholog, i z jakimi problemami możesz się do niego udać?

W Polsce można zostać psychologiem, kończąc 5-letnie jednolite studia magisterskie na kierunku o tej samej nazwie. W toku nauki przyszły psycholog, zdobywa wiedzę m.in. na temat zachowań i procesów psychologicznych, sposobów funkcjonowania ludzkiej pamięci i procesów myślowych oraz sposobów radzenia sobie ze stresem. W trakcie studiów musi także zdecydować o specjalizacji, w której będzie kontynuować naukę oraz późniejszą pracę. Jest to konieczne ze względu na bardzo szerokie spektrum zagadnień z zakresu psycho — społecznego. Niektóre z popularnych specjalizacji to:

  • psychologia dziecięca,
  • psychologia kliniczna (konieczne jest ukończenie studiów podyplomowych),
  • psychologia pracy,
  • psychologia biznesu,
  • psychologia oświaty i edukacji,
  • psychologia niepełnosprawności.

Jak wygląda pomoc psychologa i kiedy możesz się do niego zgłosić?

Przede wszystkim zadaniem psychologa jest stawianie diagnozy psychologicznej, na podstawie przeprowadzanych z pacjentem wywiadów oraz testów psychologicznych.
Po przeprowadzeniu diagnozy specjalista ma odpowiednie kompetencje do udzielania pomocy z zakresu rozwiązywania codziennych problemów, np. w pracy lub związku. Może także skierować Cię do psychoterapeuty lub psychiatry.

Wskazania do wizyty u psychologa są różne. Z jednej strony, możesz się do niego wybrać, aby określić swój profil psychologiczny i na tej podstawie dokonać, np. wyboru własnej ścieżki zawodowej. Możesz także skorzystać z porad psychologa, kiedy w codziennym życiu napotykasz na problemy, z którymi nie możesz sobie samodzielnie poradzić. Psycholog w zależności od tego, jak złożony jest Twój problem, pomoże Ci go rozwiązać. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu psycholog może także zalecić Ci psychoterapię lub wizytę u psychiatry, jeśli to z czym się borykasz, wymaga długotrwałej psychoterapii lub leczenia farmakologicznego.

Kim jest psychoterapeuta?

Rozróżnienie pracy psychologa i psychoterapeuty stwarza wiele problemów pacjentom. Być może dlatego, że oba zawody skupiają się wokół ludzkiego psyche. Jednak zakres pomocy świadczony przez psychologa i psychoterapeutę znacząco się różni. Psycholog świadczy doraźną pomoc psychologiczną w kryzysie, natomiast psychoterapeuta specjalizuje się w terapiach, które mają na celu znalezienie źródła problemów, z którymi zmaga się pacjent. Tak więc praca psychoterapeuty będzie pracą u podstaw.

Psychoterapeuci mają również inną ścieżkę rozwoju. Na początku swojej drogi muszą ukończyć studia magisterskie na kierunku humanistycznym, społecznym lub medycznym. Następnie w trakcie tzw. certyfikacji, trwającej 4 lata czekają ich szkolenia praktyczne i teoretyczne. Dodatkowo każdy psychoterapeuta jest zobligowany do ukończenia własnej psychoterapii w nurcie, w którym chce pracować. Musi także regularnie uczestniczyć w superwizjach. Superwizja to spotkanie psychoterapeuty z bardziej doświadczonym specjalistom. Podczas takiego spotkania psychoterapeuta dzieli się z superwizorem trudnymi doświadczeniami związanymi z prowadzonymi terapiami pacjentów.

Popularne nurty terapeutyczne

Psychoterapeuci w trakcie szkolenia wybierają jeden z nurtów terapeutycznych, z którym następnie będą pracować z pacjentami. Najczęściej możemy spotkać się z nurtem:

  • psychodynamicznym
  • poznawczo — behawioralnym
  • humanistyczno — egzystencjalnym
  • systemowym
  • integracyjnym

Poszczególne nurty będą różnić się procesem terapeutycznym i sposobem pracy z pacjentem. Niektóre formy terapii będą też bardziej skuteczne w przypadku niektórych zaburzeń, w przypadku innych nieco mniej. Warto jednak mieć na uwadze, że według aktualnej wiedzy popartej badaniami, na skuteczność terapii największy wpływ ma dobra relacja z terapeutą oparta na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa.

Psychoterapia — kiedy szukać pomocy u terapeuty?

Po pomoc u psychoterapeutów zgłaszają się te osoby, które zmagają się zarówno z zaburzeniami osobowości, jak i te, które chcą po prostu zwiększyć komfort swojego życia. Psychoterapia będzie pomocna, kiedy masz problemy z radzeniem sobie z codziennymi wyzwaniami, depresją, stanami lękowymi, zaburzeniami odżywiania lub OCD. Psychoterapeuta pomoże Ci także wypracować zdrowe wzorce myślenia, które pomogą Ci w samorozwoju i zwiększeniu poczucia dobrostanu. Dzięki terapii zapanujesz nad stresem, gniewem i innymi destrukcyjnymi zachowaniami.

Psychoterapia nie jest jednak zarezerwowana jedynie dla osób z zaburzeniami osobowości. Na psychoterapię może uczestniczyć każdy, kto pragnie lepiej poznać siebie i zadbać o lepsze relacje z otoczeniem. Doskonałym sposobem na rozwój osobisty poprzez terapię są kursy online, dzięki którym w zaciszu swojego domu, możesz skupić się na sobie i twoich potrzebach. Terapia behawioralno — poznawcza w formie kurów online, jest tak samo skuteczna, jak podczas spotkań z terapeutą. Aktualnie dostępne terapie w formie kursów online sprawdzisz na naszej stronie mindshiftstudio.pl

Problemy psychiczne o różnym nasileniu może mieć nawet 6 mln Polaków.

Powrót do listy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *