leczenie depresji

Depresja

Chwile smutku lub wahania nastroju zdarzają się każdemu. To normalne reakcje na wzloty i upadki w życiu, których wszyscy doświadczamy. Jeżeli jednak wewnętrzna pustka, niskie poczucie własnej wartości i bezradność zawładnęły Twoją rzeczywistością i nie chcą ustąpić, może to oznaczać, że chorujesz na depresję.

 

W Polsce na depresję cierpi ponad 1,5 mln ludzi, a ich liczba stale rośnie. 

Dotyka ona ludzi o różnym statusie społecznym, miejscu zamieszkania czy sytuacji rodzinnej. Nie chronią przed nią pieniądze ani wysokie wykształcenie. Jej twarze są różne, czasem przerażające dla otoczenia, czasem całkiem dla niego niewidoczne. To, co jest wspólne, to cierpienie, które towarzyszy depresji. Dotykające nie tylko samego chorego, ale i jego bliskich. 

Depresja- objawy
Odczuwasz smutek i beznadziejność, a problemy
ze snem są Twoją codziennością?

Czy rozpoznajesz u siebie te objawy?

  • Przez większość czasu towarzyszy Ci smutek, poczucie beznadziei i braku sensu.
  • Od dłuższego czasu doskwierają Ci problemy ze snem.
  • Nie potrafisz znaleźć w sobie energii do zajęcia się nawet prostymi, codziennymi czynnościami. 
  • Nie umiesz już cieszyć się życiem i dostrzegać powodów do bycia wdzięcznym.
  • Twoje samopoczucie nie pozwala Ci normalnie uczyć się, pracować, a nawet jeść.
  • Masz wrażenie, że znajdujesz się w na dnie i nie potrafisz sobie pomóc. 

Jeśli powyższe objawy są Ci znajome – możesz cierpieć na depresję.

Depresja- czynniki ryzyka
Depresja może dotknąć każdego – nawet osobę, która wydaje się żyć we względnie idealnych warunkach.

Na depresję może mieć wpływ kilka czynników:

  • Biologia: Różnice niektórych substancji chemicznych w mózgu mogą przyczyniać się do objawów depresji.
  • Genetyka: Depresja może występować rodzinnie. Jeśli któreś z naszych rodziców zmagało się z depresją, istnieje większe ryzyko rozwoju tej choroby (o około 15-30%).
  • Osobowość: Osoby z niską samooceną, które łatwo popadają w stres lub które są ogólnie pesymistyczne, wydają się być bardziej narażone na depresję.
  • Czynniki środowiskowe: Ciągłe narażenie na przemoc, zaniedbanie, znęcanie się lub ubóstwo może sprawić, że niektórzy ludzie będą bardziej podatni na depresję.

Jak leczy się depresję?

 Od 80% do 90% osób chorych na depresję ostatecznie dobrze reaguje na leczenie. Prawie wszyscy Pacjenci odczuwają pewną ulgę w swoich objawach.

Przed postawieniem diagnozy lub leczeniem lekarz przeprowadza wnikliwą diagnostykę obejmującą wywiad i badanie fizykalne. W niektórych przypadkach można wykonać badanie krwi, aby upewnić się, że depresja nie jest spowodowana stanem chorobowym, takim jak niedoczynnością tarczycy lub niedoborem witamin (odwrócenie przyczyny medycznej złagodziłoby objawy podobne do depresji). Ocena pozwoli zidentyfikować konkretne objawy oraz zbadać historię medyczną i rodzinną, a także czynniki kulturowe i środowiskowe w celu postawienia diagnozy i zaplanowania sposobu leczenia.

Jak leczymy depresję?

  • Leki. Leki przeciwdepresyjne mogą powodować pewną poprawę w ciągu pierwszego tygodnia lub dwóch stosowania, jednak pełne korzyści mogą nie być widoczne przez dwa do trzech miesięcy. Jeśli po kilku tygodniach Pacjent odczuwa niewielką poprawę lub nie odczuwa żadnej poprawy, psychiatra może zmienić dawkę leku lub lek. Ważne jest, aby poinformować lekarza, jeśli lek nie działa lub jeśli wystąpią działania niepożądane. Psychiatrzy zwykle zalecają Pacjentom kontynuowanie przyjmowania leków przez sześć lub więcej miesięcy po ustąpieniu objawów. Można zalecić długoterminowe leczenie podtrzymujące w celu zmniejszenia ryzyka przyszłych epizodów u niektórych osób z grupy wysokiego ryzyka.
  • Psychoterapia. W leczeniu depresji często stosuje się psychoterapię wraz z lekami przeciwdepresyjnymi. Stwierdzono, że terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest skuteczna w leczeniu depresji. CBT jest formą terapii skupioną na rozwiązywaniu problemów w teraźniejszości. Terapia poznawczo-behawioralna pomaga osobie rozpoznać zniekształcone/negatywne myślenie w celu zmiany myśli i zachowań, aby móc reagować na wyzwania w bardziej pozytywny sposób. W zależności od ciężkości depresji leczenie może trwać kilka tygodni lub znacznie dłużej. W wielu przypadkach znaczną poprawę można osiągnąć już po 10–15 sesjach.

Jak możemy Ci pomóc?

Wsparcie w leczeniu depresji w Mindshift Studio opiera się na terapii poznawczo-behawioralnej (cognitive-behavioral therapy, CBT). Według jej założeń objawy depresji są umacniane przez Twoje automatyczne, dysfunkcjonalne myśli o sobie i otaczającym Cię świecie. 

Aby poradzić sobie z tym zaburzeniem, możesz skorzystać z terapii indywidualnej z jedną z naszych psychoterapeutek lub dołączyć do przygotowanego przez nas 10-tygodniowego, kompleksowego programu wsparcia. 

Depresja jest schorzeniem skomplikowanym, a stany depresyjne występują często w połączeniu z zaburzeniami lękowymi. Wymagają wtedy dłuższego leczenia psychoterapeutycznego. Jeśli to Twój przypadek, skonsultuj się z psychoterapeutą lub psychiatrą, bo – w zależności od nasilenia objawów depresyjnych – może być konieczne włączenie farmakoterapii. 

Co zyskasz, korzystając z pomocy specjalistów Mindshift Studio?
  • Techniki, w które Cię wyposażymy, pozwolą zrozumieć Ci, że Twoje negatywne myśli nie są rzeczywistością. 
  • Pomożemy Ci zastąpić szkodliwe przekonania na temat siebie i swojego życia, bardziej realistycznymi i zdrowszymi schematami myślenia. 
  • Nauczysz się nie tylko konkretnych strategii radzenia sobie z powracającymi negatywnymi myślami, ale też zrozumiesz, skąd one się wzięły. 
  • Poznasz również skuteczne techniki relaksacji i zaczniesz budować na nowo swoją odporność psychiczną. 

Taki zestaw narzędzi i strategii pomoże Ci szybko poczuć się lepiej  i – co ważne – utrzymać ten stan na długo. 

terapia depresji

Rozpocznij swoją drogę do zdrowia

i popraw samopoczucie już dzisiaj!