Rusza trening DBT- umiejętności, których wszyscy potrzebujemy

Jeśli:

  • zmagasz się z trudnymi emocjami i ich przeżywaniem,
  • kryzysy życiowe bardzo Cię przytłaczają,
  • chcesz ulepszyć swoje relacje,
  • chcesz być bardziej obecnym w tym co dzieje się w danym momencie, a niekoniecznie w tym, co dzieje się w Twoich myślach,
  • chcesz nauczyć się mieć kontrolę nad swoimi emocjami i przestać pozwalać swoim emocjom mieć kontrolę nad Tobą i Twoim zachowaniem…

 

…. ten trening może być dla Ciebie.

Czym jest DBT?

”Zmień swoje zachowanie, a zmienisz swoje emocje”- Marsha Linehan

Terapia dialektyczo- behawioralna (DBT) jest zmodyfikowanym rodzajem terapii poznawczo-behawioralnej (CBT). Jej głównymi celami jest nauczenie ludzi, jak żyć chwilą, jak rozwijać zdrowe sposoby radzenia sobie ze stresem, jak regulować emocje i poprawiać czy budować relacje. Pierwotnie DBT miała leczyć zaburzenie osobowości borderline (BPD), ale została przystosowana do leczenia innych zaburzeń. Może pomóc osobom, które mają trudności z regulacją emocji lub wykazują zachowania autodestrukcyjne (takie jak zaburzenia odżywiania i zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych). Ten rodzaj terapii jest również stosowany w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD). DBT ewoluowało, stając się podejściem psychoterapeutycznym opartym na dowodach, stosowanym w leczeniu wielu zaburzeń. Ustawienia, w których często stosuje się DBT, obejmują:

  • Trening umiejętności DBT, podczas którego Pacjenci uczą się umiejętności behawioralnych w grupie.
  • Indywidualna terapia prowadzona przez wyszkolonego specjalistę, podczas której nabyte przez Pacjenta umiejętności behawioralne są dostosowywane do wyzwań życia osobistego.
  • Coaching telefoniczny, podczas którego Pacjenci mogą dzwonić do terapeuty pomiędzy sesjami, aby uzyskać wskazówki dotyczące radzenia sobie z trudną sytuacją, w której się obecnie znajdują.

Trening DBT- jakich strategii uczymy się podczas treningu?

1. Mindfulness– Uważność

Jedną z ważnych korzyści DBT jest rozwój umiejętności uważności. Uważność uczy nas skupiać się na teraźniejszości lub „żyć chwilą”i pomaga zwracać nam uwagę na to, co dzieje się w nas (nasze myśli, uczucia, doznania i impulsy), a także wykorzystywać zmysły, aby dostroić się do tego, co dzieje się wokół nas (co widzisz, słyszysz, wąchasz i dotykasz) w sposób nieoceniający.

Umiejętności uważności pomagają nam zwolnić i skupić się na korzystaniu ze zdrowych umiejętności radzenia sobie, gdy odczuwamy ból emocjonalny. Strategia ta może również pomóc zachować spokój i uniknąć angażowania się w automatyczne negatywne wzorce myślowe i impulsywne zachowania.

2.Skuteczność interpersonalna

Pomaga stać się bardziej asertywnym w relacjach (na przykład wyrażając swoje potrzeby i mówić „nie”), jednocześnie utrzymując pozytywny i zdrowy związek. Nauczysz się słuchać i skuteczniej komunikować, radzić sobie z ludźmi wymagającymi oraz szanować siebie i innych. Co więcej nauczysz się budować i zakańczać relacje, stawiać granice jednocześnie szanując siebie i innych,

3. Regulacja emocji

Pozwala skuteczniej kierować potężnymi uczuciami. Umiejętności, których się nauczysz, pomogą Ci zidentyfikować, nazwać i zmienić swoje emocje.

Kiedy nauczysz się rozpoznawać intensywne emocje (na przykład złość), i poradzić sobie z nimi, zmniejszy to Twoją wrażliwość emocjonalną i pomoże Ci mieć więcej pozytywnych doświadczeń emocjonalnych.

4. Tolerancja dyskomfortu psychicznego

Umiejętności tolerancji dyskomfortu pomagają zaakceptować siebie i swoją obecną sytuację. DBT uczy kilku technik radzenia sobie z kryzysem, w tym:

  • Przekierowanie uwagi
  • Ulepszanie chwili
  • Samouspakajanie
  • Zalety i wady nietolerowania cierpienia

Techniki tolerancji dyskomfortu psychicznego pomagają przygotować się na intensywne emocje i dają siłę do radzenia sobie z nimi z bardziej pozytywną, długoterminową perspektywą.

Trening DBT- kiedy i dla kogo?

Obecnie planujemy 2 grupy.

  • Grupa 1, wiek 18+, dysregulacja emocjonalna, problemy w relacjach, overthinking, stany lękowe, stany depresyjne, fobia społeczna. Dwu godzinne spotkania przez 18 tygodni, cena 2160zł płatne z góry lub w 3 ratach.
  • Grupa 2, wiek 18+, silna dysregulacja emocjonalna, intencje suicydalne, samookaleczenia, silne stany depresyjne i lękowe, nadużywanie substancji, problemy tożsamościowe, nadmierne odczuwanie pustki, duże problemy relacyjne, diagnoza zaburzenia osobowości borderline, inne zaburzenia współwystępujące. Dwu godzinne spotkania przez 18 tygodni, cena 2160zł płatne z góry lub w 3 ratach.

Kim jesteśmy?

Arleta Bluhm- jestem psychologiem, psychoonkologiem oraz terapeutą dialektyczno behawioralnym i trenerem umiejętności DBT. Obecnie jestem w trakcie certyfikacji na terapeutę poznawczo- behawioralnego. W pracy z ludźmi najważniejsze jest dla mnie zbudowanie relacji opartej na zaufaniu, szacunku i trosce oraz obustronne zaangażowanie w proces leczenia.

Monika Maja Maliszewska- jestem psychologiem oraz trenerem umiejętności DBT. Pomagam w wypracowywaniu takich narzędzi, które umożliwiają odzyskać kontrolę nad życiem, a także radzić sobie z trudnościami w bardziej efektywny sposób. Pracuję z młodzieżą i dorosłymi.

Paulina Wszołek- jestem psycholożką i psychoterapeutą DBT, jestem również w trakcie certyfikacji na terapeute poznawczo-behawioralnego (CBT). Wierzę, że ludzie w życiu radzą sobie, najlepiej jak potrafią. Czasem jednak potrzebują profesjonalnego wsparcia, dlatego zawsze staram się dostosować terapię do trudności i potrzeb pacjenta. Pracuje z osobami dorosłymi.

Sylwia Zając- jestem psychologiem, psychoterapeutką w trakcie 4-letniego szkolenia rekomendowanego przez Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej. Absolwentka DBT comprehensive - całościowego szkolenia w zakresie terapii dialektyczno-behawioralnej.

Masz pytania lub chcesz się zapisać na trening?

Zadzwoń 792348562 lub 513703560

Napisz- arleta.bluhm@gmail.com

 

Nasze treningi odbywają się w Krakowie, na ulicy Kremerowskiej 6/1.