Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne

Większość z nas ma w życiu momenty niepewności – na przykład kiedy zastanawiamy się, czy na pewno wyłączyliśmy żelazko lub zamknęliśmy mieszkanie na klucz. Zdarza się, że wracamy, by to sprawdzić. To normalne, jeśli bywamy roztargnieni, a na głowie mamy sporo obowiązków. Jeśli jednak powtarza się to wielokrotnie i zaczyna dezorganizować nasze życie, może być to objawem zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (obsessive-compulsive disorder, OCD).

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne wiążą się z występowaniem irracjonalnych wierzeń (obsesji) i rytuałów (kompulsji). Skutkami nieleczonego OCD są nawracające, niechciane myśli, które są bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do zignorowania. W praktyce może objawiać się to na przykład częstym i bardzo dokładnym myciem rąk lub sprawdzaniem, czy na pewno wyłączyliśmy kuchenkę. Jeśli tego nie zrobisz – i to wielokrotnie – będzie towarzyszył Ci niepokój. Jednocześnie wykonanie tych rytuałów łagodzi go tylko tymczasowo, za to pochłania mnóstwo czasu i energii. Stres tym wywołany rzutuje na wszystkie inne aspekty życia.

Skutki nieleczonej nerwicy natręctw
to nieustanne, nawracające myśli które są trudne lub niemożliwe do zignorowania.

Czy rozpoznajesz u siebie te objawy?

  • W Twojej głowie pojawiają się myśli, od których chcesz się uwolnić, bo powodują cierpienie, jednak nie jesteś w stanie z nimi walczyć. 
  • Twoje dążenie do porządku i sterylnej wręcz czystości lub nieprzeciętnej symetrii przeszkadza Ci w codziennym życiu. 
  • Bez przerwy myślisz o tym, czy wszystko zostało dopięte na ostatni guzik i wielokrotnie to sprawdzasz. 
  • Istnieje pewien zestaw (czasem dość nieoczywistych) czynności, które wykonujesz, by zapobiec jakiemuś wydarzeniu – bo jesteś przekonany, że jeśli tego nie zrobisz, ono na pewno się urzeczywistni. 
  • Zdajesz sobie sprawę z tego, że Twoje myśli i zachowania nie są racjonalne, ale lęk zmusza Cię do wykonywania konkretnych czynności. 

 

Jeśli powyższe objawy są Ci znajome – możesz cierpieć na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.

Jak możemy Ci pomóc?

Wsparcie w leczeniu OCD w Mindshift Studio opiera się na terapii poznawczo-behawioralnej (cognitive-behavioral therapy, CBT). Z pomocą narzędzi CBT i wsparcia terapeuty rozpoznasz przyczynę Twoich zaburzeń i znajdziesz sposób na powrót do zdrowia.

 

W celu zmniejszenia objawów zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, możesz skorzystać z terapii indywidualnej z jedną z naszych psychoterapeutek lub dołączyć do przygotowanego przez nas 10-tygodniowego, kompleksowego programu wsparcia. 

 

Co zyskasz, korzystając z pomocy specjalistów Mindshift Studio?

  • Dowiesz się, jakie bodźce wywołują Twoje objawy. 
  • Nauczysz się stawiać czoła swoim obsesjom i znajdziesz sposoby na powstrzymanie się od wykonywania przymusowych, powtarzalnych czynności (jak np. wielokrotne mycie rąk czy sprawdzanie zamka w drzwiach). 
  • Odkryjesz, jak zastąpić negatywne myśli realistycznymi. 
  • Zapanujesz nad myślami i zachowaniami, a w rezultacie zaczniesz żyć bez obsesji i kompulsji, za to w spokoju i harmonii. 

 

Jesteś po nieudanych próbach zatrzymania swoich obsesji i kompulsji? Nie trać nadziei. Nadal masz szansę na normalne życie, przystępując do naszego kursu online. Stosowana przez nas metoda leczenia nerwicy natręctw opiera się na terapii poznawczo-behawioralnej (CBT). Z pomocą narzędzi CBT i wsparcia naszego terapeuty, zidentyfikujesz, co wywołuje u Ciebie OCD. Dowiesz się, jak stawić czoła swoim obsesjom i znaleźć sposoby na powstrzymanie się od rytualizacji. W końcu będziesz w stanie zmierzyć się z tymi wyzwalaczami bez konieczności wykonywania powtarzalnych czynności (jak parokrotne mycie rąk lub wielokrotne sprawdzanie świateł).

Odkryjesz, jak zastąpić negatywne myśli realistycznymi. W końcu zapanujesz nad myślami i zachowaniami, które wcześniej napędzały OCD. Zaczniesz żyć bez obsesji i kompulsji, osiągając upragniony spokój i harmonię w życiu.

Rozpocznij swoją drogę do zdrowia

i popraw samopoczucie już dzisiaj!