Złość i agresja

Każdy się czasem złości – na korki, kiedy akurat nie możemy się spóźnić, złośliwych sąsiadów, irytującego szefa czy zbyt głośne dzieci. Powodów nie brakuje. Jeśli jednak czujesz, że złość i agresja to Twoja dominująca reakcja i przestajesz radzić sobie z napadami gniewu – musisz zacząć temu przeciwdziałać. 

Z punktu widzenia ewolucji, złość miała chronić przed agresją innych – dawać nam siłę do odparcia ataku. Dziś jednym z głównych problemów jest to, że większość z nas nauczyła się ją w sobie zbyt mocno tłumić. Paradoksalnie konsekwencją tego są właśnie nadmierne wybuchy gniewu, kiedy już nie potrafimy dłużej zapanować nad swoimi emocjami. Jeśli Twoja złość jest często przesadna lub irracjonalna i zachowujesz się przez to w sposób nieadekwatny do sytuacji – poszukaj wsparcia specjalisty!

Złość
jest normalną i zdrową reakcją

Niemniej, brak kontroli nad złością i agresją może zamienić życie nasze oraz naszych bliskich w koszmar. Odbija się to na pracy, życiu rodzinnym, związkach i poczuciu własnej wartości.

Czy rozpoznajesz u siebie te objawy?

  • Masz skłonność do napadów złości, kłótni i/lub fizycznej agresji względem innych osób. 
  • Twoje agresywne zachowania są zupełnie nieadekwatne do rozmiaru stresorów, które je wywołały.
  • Nie masz kontroli nad objawami Twojego gniewu ani nie służy on realizacji Twoich celów. 
  • Wybuchy złości powodują u Ciebie niepokój, przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu lub nawet prowadzą do konsekwencji prawnych i/lub finansowych. 
  • Twoja agresja nie może być wyjaśniona spożyciem alkoholu lub substancji psychoaktywnych

Agresja

odnosi się do szeregu zachowań, które mogą skutkować zarówno fizyczną, jak i psychiczną krzywdą siebie, innych lub przedmiotów w otoczeniu.

Ponieważ agresywne zachowanie ma na celu skrzywdzenie kogoś, kto nie chce zostać skrzywdzony, musi wiązać się z działaniem — samo myślenie o wyrządzeniu komuś krzywdy lub odczuwanie złości nie wystarczy. Zachowania agresywne mogą być:

  • Fizyczne, takie jak bicie, uderzanie, kopanie, itp. Niszczenie mienia jest także formą agresji fizycznej.
  • Werbalne, które może obejmować drwiny, wyzwiska, przekleństwa oraz  krzyki.
  • Pasywno-agresywne, na przykład ignorowanie kogoś podczas spotkania. Zachowanie pasywno-agresywne ma zazwyczaj na celu umożliwienie wyrządzenia komuś krzywdy, a nie bezpośrednie wyrządzenie krzywdy.
  • Relacyjne, które ma na celu negatywne wpłynięcie na relacje innej osoby. Może to obejmować rozpowszechnianie plotek i kłamstwa na temat innej osoby.

Chociaż często myślimy o agresji fizycznej, agresja psychologiczna może być również bardzo szkodliwa. Na przykład zastraszanie lub słowne krytykowanie innej osoby to przykłady agresji werbalnej, psychicznej i emocjonalnej.

Jak możemy Ci pomóc?

Co zyskasz, korzystając z pomocy specjalistów Mindshift Studio?

  • Zaczniesz lepiej kontrolować swoje emocje, a także zarządzać złością i agresją. 
  • Zidentyfikujesz charakterystyczne dla siebie bodźce, które powodują, że jesteś zły na siebie lub innych. 
  • Nauczysz się reagować adekwatnie do sytuacji, w kontrolowany sposób – bez krzywdy dla siebie i innych. 
  • Wypracujesz w sobie umiejętność akceptacji, odpuszczania, wybaczania, rozwijając samokontrolę nad swoimi myślami i działaniami. 
  • Uwolnisz się od wyniszczających emocji i odzyskasz kontrolę nad własnym życiem.
terapia depresji

Złość i agresja- jak z nimi walczyć?

Złość jest emocją naturalną i zdrową, ale niekontrolowana może być również destrukcyjna. Na szczęście istnieje wiele sposobów skutecznego radzenia sobie ze złością. Jedną z popularnych form terapii jest dialektyczna terapia behawioralna (DBT), znana ze swojej skuteczności w zarządzaniu emocjami. Więcej na temat terapii DBT możesz przeczytać tutaj.

Zacznij swoją drogę do zdrowia

i popraw swoje samopoczucie już dzisiaj!