Ogólnie rzecz biorąc, cele definiuje się jako pożądane stany, które staramy się osiągnąć, utrzymać lub uniknąć (Nair, 2003). Cele długoterminowe można zdefiniować jako zbiór celów, których osiągnięcie wymaga dłuższego czasu (cele związane z naszą edukacją, karierą, relacjami, sprawnością fizyczną itp.). Cele długoterminowe wymagają planowania i ciągłego wysiłku, co sprawia, że mogą być trudniejsze do osiągnięcia niż cele krótkoterminowe. Oto kilka wskazówek na dobry początek.
Jak osiągnąć cele długoterminowe
1. Wyznaczaj konkretne i ambitne cele. Jeśli stawiamy sobie łatwe cele, często nie osiągamy tyle, ile możemy, ponieważ nie naciskamy tak mocno.
2. Cele powinny być dla nas ważne i korespondować z naszymi wartościami. Osiąganie celów, na których Ci zależy, jest łatwiejsze niż osiąganie celów, na których Ci nie zależy. Warto więc od samego początku jasno określić, na czym ci zależy.
3. Cele powinny być realistyczne. Trudno jest wiedzieć, ile możesz osiągnąć. W rzeczywistości, jeśli nie wierzysz w siebie, możesz ustawić swoje cele zbyt nisko i przegapić wspaniałe rzeczy. Poświęć więc trochę czasu na wielkie marzenia, a następnie załóż czapkę rzeczywistości, aby zastanowić się nad tym, co jest możliwe.
4. Uczyń się odpowiedzialnym za sukces swojego celu. Nie lubimy zawodzić siebie ani innych. Kiedy więc coś zobowiązujemy, w rzeczywistości jesteśmy bardziej skłonni to zrobić, zwłaszcza jeśli dzielimy to zaangażowanie z innymi ludźmi w naszym życiu.
5. Śledź swój postęp. Informacja zwrotna może być pomocna, aby wiedzieć, jak dobrze sobie radzisz. Nawet jeśli nie masz nikogo, od kogo mógłbyś otrzymać feedback, nadal możesz sam wprowadzić systemy, które umożliwia śledzenie postępów w dążeniu do celu (kliknij tutaj aby otrzymać przygotowany przez nas Best Year EVER Goals Tracker). W ten sposób będziesz wiedział, jak sobie radzisz.
Dopasuj długoterminowe cele do podstawowych potrzeb
Naukowcy sugerują, że jesteśmy bardziej zmotywowani do zaspokajania podstawowych potrzeb, takich jak autonomia, pokrewieństwo i kompetencje (Sheldon i Elliot, 1999). Dlatego ustalając cele długoterminowe, spróbuj określić, w jaki sposób każdy cel odnosi się do podstawowej potrzeby. Na przykład „założenie własnej firmy” może odnosić się do autonomii, ponieważ możesz pracować nad tym, czego chcesz. „Znajdowanie miłości” może odnosić się do pokrewieństwa. A „awans” może odnosić się do kompetencji. Identyfikując, w jaki sposób twoje cele odnoszą się do twoich potrzeb, będziesz miał lepsze poczucie, że to, do czego dążysz, faktycznie sprawi, że poczujesz się dobrze, gdy już tam dotrzesz.
Etapy długoterminowego dążenia do celu
Długoterminowy proces realizacji celu obejmuje:
- Inicjacja. Poczatek pracy nad celem.
- Konserwacja. Kontynuowanie pracy nad celem i wykonywanie działań prowadzących do osiągnięcia celu.
- Wytrwałość. Pokonywanie wyzwań, niepowodzeń i problemów emocjonalnych, takich jak wyczerpanie, nuda lub niezadowolenie.
- Korekta. Okresowy przegląd celu w celu śledzenia postępów, rewizji planów i ponownej oceny celu jako całości (Sniehotta, Schwarzer, Scholz i Schüz, 2005).
Trzymaj się swoich celów
Chodzi o to, że cele długoterminowe są… no cóż… długie. Oznacza to, że wymagają poświęcenia, determinacji i wytrwałości. Wymagają pokonania zarówno namacalnych przeszkód, jak i emocjonalnych. Niektórzy sugerowali więc, że oprócz stworzenia planu działania (planu tego, co będziesz robił), pomocne może być posiadanie planu radzenia sobie z przecinosciami losu (Sniehotta, Schwarzer, Scholz i Schüz, 2005). Oto kilka porad:
Zdefiniuj możliwe wyzwania. Przewidywanie sytuacji, które spowolnią lub zatrzymają postęp w osiąganiu celu, może pomóc w opracowaniu planu skutecznego reagowania. Następnie tworzenie stwierdzeń „jeśli-to” dla każdej potencjalnej przeszkody może pomóc w łatwiejszym jej pokonaniu. Na przykład, jeśli jestem wyczerpany i potrzebuję tylko drzemki w czasie, który wyznaczyłem na mój cel, jest to w porządku, ponieważ wtedy mam ustawiony czas zapasowy, którego używam tylko wtedy, gdy go potrzebuję.
Zastanów się, jak przezwyciężyć rozproszenie. Być może najczęstszą przeszkodą jest rozproszenie uwagi. Może niektóre części naszego długoterminowego celu są nudne lub trudne. Albo po prostu w naszym życiu jest wiele rozrywek. Dlatego pomocne może być opracowanie planu minimalizacji czynników rozpraszających. Na przykład możemy pobrać aplikację, aby wstrzymać nasze e-maile, wylogować się z mediów społecznościowych lub ograniczyć czas w Internecie. A może korzystamy ze słuchawek, aby zagłuszyć hałas. A może po prostu potrzebujemy kilku przekąsek w pobliżu, abyśmy nie musieli ciągle wybiegać po coś. Pomyśl o tym, co cię rozprasza i jak możesz przezwyciężyć te rzeczy.
Poznaj swoje wyzwania. Poświęć trochę czasu na zastanowienie się, co powstrzymało Cię przed osiągnięciem wcześniejszych celów. Zapisz je, a następnie przeprowadź burzę mózgów, co zrobisz. Staraj się być konkretny (powiedz więcej niż „Rozwiążę to!”). Na przykład, jeśli niska pewność siebie często powstrzymuje Cię przed osiągnięciem swoich celów, być może używasz ćwiczeń miłości do siebie, gdy zauważysz, że zaczynasz się denerwować. Mając konkretne plany radzenia sobie z wyjątkowymi trudnościami, możesz zwiększyć swoje szanse na sukces.
Referencje
- Nair, K. S. (2003). Life goals: the concept and its relevance to rehabilitation. Clinical Rehabilitation, 17(2), 192-202.
- Sheldon, K. M., & Elliot, A. J. (1999). Goal striving, need satisfaction, and longitudinal well-being: the self-concordance model. Journal of personality and social psychology, 76(3), 482.
- Sniehotta, F. F., Schwarzer, R., Scholz, U., & Schüz, B. (2005). Action planning and coping planning for long‐term lifestyle change: theory and assessment. European Journal of Social Psychology, 35(4), 565-576.