Rozwój osobisty

5 prostych rad na budowanie dobrych nawyków

Nawyki to działania, które wynikają z jakiegoś wewnętrznego lub zewnętrznego bodźca (Robbins & Costa, 2017). Innymi słowy, są to rzeczy, które robimy regularnie. Niektórzy mogą powiedzieć, że samo życie jest sumą naszych nawyków. To, co robimy regularnie, czyni nas takimi, jakimi jesteśmy, a nasze nawyki są w dużej mierze odpowiedzialne za pomaganie nam w manifestowaniu naszych marzeń.

Jakie są najkorzystniejsze nawyki? Oto co sugerują eksperci od nawyków:

​1. Bądź proaktywny
Według książki „7 nawyków skutecznego działania” S. Covey’a jednym z najważniejszych nawyków jest podejmowanie inicjatywy w celu poprawy swojej sytuacji. Nie siedź i nie czekaj, aż coś się wydarzy. Zamiast tego staraj się rozwiązywać problemy; spraw, by coś się wydarzyło i urzeczywistniaj swoje marzenia. Żeby to osiągnąć, ważna jest umiejętność zarządzania swoimi myślami, emocjami i działaniem – pomyśl co w Twojej sytuacji możesz kontrolować i podejmij działanie.

2. Zacznij z wizja końca i pracuj „wstecz”
Kolejną wskazówką z „7 nawyków skutecznego działania” jest rozpoczęcie z myślą o końcowym celu, aka dream big! Ten nawyk polega na myśleniu i planowaniu przed działaniem, abyś faktycznie znalazł się tam, gdzie chcesz. W praktyce wygląda to następująco – przed rozmowa kwalifikacyjna pomyśl jakie chcesz zrobić wrażenie na potencjalnym pracodawcy i zaplanuj jak to osiągnąć. Jeśli zakładasz swój biznes, zacznij od definiowania czym dla Ciebie będzie sukces.

3. Stosuj strategie budowania nawyków
Książka Atomic Habits sugeruje, że niezależnie od nawyków, które chcemy zbudować, możemy zastosować pewne taktyki, aby upewnić się, że budujemy je skutecznie. Autor podkreśla dwie fundamentalne zasady w kreowaniu nawyków. Po pierwsze, prawdziwa zmiana wynika ze złożonych skutków setek drobnych decyzji lub nawyków, które z biegiem czasu kumulują się, aby przynieść niezwykłe rezultaty. Po drugie, uczyń nawyk:

  • łatwym (im mniej przeszkód między Tobą a nawykiem, który chcesz zbudować, tym większe są szanse, że faktycznie to zrobisz – jeśli chcesz chodzić na siłownię rano przed praca, spakuj swoja gym bag przed pójściem spać)
  • atrakcyjnym (jeśli nawyk nie jest atrakcyjny, prawdopodobnie nie będziemy mieć wystarczającej siły woli, aby robić to w kółko. Dlatego powinieneś wymyślić kilka sposobów na uatrakcyjnienie nawyku, nawet jeśli jest to coś trudnego. Dla mnie oznacza to słuchanie ulubionego podcastu podczas treningu, co sprawia, że czas spędzony na siłowni jest o wiele przyjemniejszy)
  • oczywistym (nie wymaga aktywnego myślenia – jeśli zapominasz zażyć witaminy D, umieść ja w oczywistym miejscu, którego nie możesz przegapić)
  • satysfakcjonującym (nasz mózg wynagradza natychmiastowe zwroty, więc dobrze jest wymyślić coś prostego, co przyniesie nam radość zaraz po wyrobieniu nawyku)

„Sukces jest wynikiem codziennych nawyków, a nie jednorazowych przemian”

J. Clear

Wideo: Zaskakujące nawyki oryginalnych myślicieli

4. Zaczynami malutkimi kroczkami
BJ Fogg, autor Mikro Nawyki, sugeruje, że najlepszym sposobem na zbudowanie nowych nawyków jest uczynienie ich malutkimi…. Na przykład, zamiast mówić, że Twoim celem jest medytowanie przez 5 minut dziennie, zacznij od wzięcia 1 głębokiego oddechu dziennie. Łatwiej jest trzymać się mniejszych nawyków i systematycznie go budować z czasem, szczególnie jeśli będziemy w tym samym czasie widzieć efekty naszych „małych zmian”.

5. Nagradzaj dobre nawyki
Nagradzanie dobrych nawyków czyni je silniejszymi. Konsekwentnie, kiedy zaczynasz budować nowy nawyk, warto to trochę uczcić. Oczywiście nie mówimy tu o nagradzaniu się lodami po treningu. To zniszczyłoby cel. Raczej sugeruję, abyś od czasu do czasu znalazł moment na docenienie siebie, swoich starań i powiedział sobie, jaki jesteś niesamowity, gdy robisz to, co sobie obiecałeś.

Podsumowując:
Nawyki są kluczem do osiągnięcia naszych celów, urzeczywistnienia naszych marzeń i uzyskania tego, czego pragniemy w życiu. Mamy nadzieję, że te wskazówki dotyczące budowania nawyków pomogą ci nieco łatwiej wykształcić dobre nawyki

Referencje

  • Robbins, T. W., & Costa, R. M. (2017). Habits. Current biology, 27(22), R1200-R1206.
  • Clear, J. (2019) “Atomowe Nawyki”
  • Covey, S. (2017). ” 7 nawyków skutecznego działania”
Powrót do listy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *